Governance

Members of the Board of Trustees, October 2010 to October 2011

Carleton F. Kilmer M’69, P’09

Kay Koplovitz
Koplovitz & Co.

David F. Lamere ’82

Louis J. Lavigne Jr. ’69, P’92
Lavigne Groupe

Warren K.K. Luke ’66
Hawaii National Bank

Andronico Luksic ’76, H’04, P’04 ’06 ’11 ’14
Banco de Chile

Richard K. Miller P’02
Franklin W. Olin College of Engineering

Junichi Murata M’60, H’92
Murata Machinery Ltd.

Richard A. Renwick ’79
PRW Associates Inc.

Kenneth G. Romanzi ’82
Ocean Spray Cranberries Inc.

Leonard A. Schlesinger
Babson College

Thomas T. Stallkamp
Collaborative Management LLC

Delia H. Thompson M’91, P’04
Colgate-Palmolive Co.

Martha D. Vorlicek ’81
HarbourVest Partners LLC

Ronald G. Weiner ’66
Perelson Weiner LLP

Robert E. Weissman ’64, H’94, P’87 ’90

Gary L. Zwerling P’06

Michael J. Angelakis ’86
Comcast Corp.

Jacqueline Giordano Bedard ’89
(Babson Alumni Association President as of July 1, 2010)
The College Board

Craig R. Benson ’77, H’03

William G. Burrill P’04 ’04 ’06
W.G.B. Development Corp.

William D. Bygrave

Marla M. Capozzi M’96
McKinsey & Company

Anthony R. Chiasson ’95

Paul W. Chisholm M’82
MindShift Technologies

Theodore A. Clark M’94
Qualitas Associates LLC

Timothy A. DeMello ’81
TGP LLC

Gary T. DiCamillo
Eaglepoint Advisors

Frank M. Fischer P’06
NeuroPace Inc.

Thomas F. Gilbane Jr. ’70
Gilbane Inc.

Muhammad H. Habib ’81, P’09
Habib Bank AG Zurich

Bruce T. Herring ’87
Fidelity Investments

Eric G. Johnson ’72, P’08
Baldwin Richardson Foods Co.

Fred S.C. Kiang ’70, M’75
Sunrise Duty Free Ltd.

Members of the Board of Overseers, October 2010 to October 2011

Howard M. Lorber P’01
Vector Group Ltd.

Michael S. Lorber ’01
Prudential Douglas Elliman Realty Co.

Elaine Frazer Mann ’91
The Baupost Group LLC

Timothy G. Marken ’81
Altus Marketing and Management LLC

Stephen Martiros ’83, M’85

Carlos J. Mattos M’76
Hyundai Colombia Automotriz SA

Jeffrey J. McLane ’96
Bank of America Business Capital

Robert L. Miller ’69, P’02
Main Street Management Services Inc.

Rena P. Mirkin
Western Academy of Beijing

Kevin F. Moran M’85
PricewaterhouseCoopers LLP

Gregory G. O’Brien M’83, P’07 ’11
Banco Santander SA

Ted E. Orenstein ’94
SAC Capital Advisors

Joseph G. Parham Jr. ’72, M’75
Asbury Automotive Group

David H. Park ’91
Tadpole Ventures

Kevin C. Phelan Colliers International

Janet A. Roberts ’89, M’95
Fidelity Investments

Kenneth G. Romanzi ’82
Ocean Spray Cranberries Inc.

Robert M. Rosenberg H’97, P’94

David W. Sargent ’82, P’12
Growth Capital Partners

John D. Shagoury ’80, M’82

Maurice J. Skoler ’61, P’96
Wells Fargo Advisors

Michael D. Sleeper ’63
Imperial Distributors Inc.

Amanda G. Strong ’87
Colony Realty Partners

Joseph D. Tagliente M’95
Lenrock Management Group

James W. Taylor ’86
UBS Wealth Management

David T. Thompson ’75

John R. Vanneman ’88
Kobren Insight Management

Adelaide Van Winkle

Davide D. Visco ’95
Bank of America Merrill Lynch

Amy Reich Weil ’87
Kertzman & Weil LLP

John D. White ’81
Founder’s Equity

Joseph L. Winn M’74

Allan S. Wolfe ’53, M’54
Dataware Technologies LLC

Allyn C. Woodward Jr. ’63, P’88 ’93

Wayne J. Archambo M’83
Monarch Partners Asset Management LLC

Peter A. Bailey M’83
Jones Lang LaSalle

Bernard G. Berkman ’52, P’79
Bernard G. Berkman Associates Inc.

Kay Decker Bernon ’74
Berkshire Hills Music Academy

Gillian Newton Callaghan ’85

Vicente Carvajal ’91
Marqas Inc.

K. Paul Chase ’49, P’84

Adam J. Collins ’94
New Mountain Capital

Ann-Marie Sweeney Copland ’86
Flagstar Bank FSB

Michael J. Crosby ’87, P’12
Maxum Petroleum West

William H. Cruickshank Jr. ’49, H’99

Paul J. Cunningham Jr. ’84
Parametric Technology Corp.

Stephen D. Cutler M’61
Essex Investment Management Co. LLC

Lupo M. del Bono ’79, P’09
Per4m SA

Paul R. Del Rossi
North Fork Partners

Mark T. Donohue ’88
Babson College

Richard R. Dubois ’82
PricewaterhouseCoopers LLP

Bruce H. Freedman ’70
Farm Pond Holdings LLC

Steven A. Gaklis M’97
Nursery Direct

Paul S. Gass ’59
The Help & Profit Co.

Brett A. Gordon M’98
HarbourVest Partners LLC

James C. Hays P’04
Hays Cos.

I. Bradley Hoffman ’82
Hoffman Auto Group

Ann B. Hutchins M’88
Alexius Consulting

Vivek Jain M’83, P’07
DCW Ltd.

Francis P. Jenkins Jr. ’65
Shermen Group

Kathryn D. Karlic ’76
M&T Bank

Robert E. Kelly Jr. ’81
Office Environments of New England

Michele Kessler

Sanjeev L. Khemlani ’94
FTI Consulting

John B. Landry III ’69, P’08
Lead Dog Ventures LLC

Willy S.M. Lin ’81, P’10 ’13
Milo’s Manufacturing Co. Ltd.

Andrew T.S. Lo ’83, M’84
Invesco Ltd.