Park Manor West Balloons

Senior Undergraduate Awards

Each year, Babson College honors graduating Undergraduate Seniors with awards from College divisions, departments, and notable supporters.

Student Contribution Awards

These awards are presented to seniors for their meaningful contributions to student life and the Babson community.

Aditya R. Agarwal

Presented by Leslie Chiu

Andrea Lindner

Presented by Maribeth Flakes

Kaitlyn Goodwin

Presented by Angel Long


Creative Arts Award

Presented to a senior who has demonstrated significant contributions to the arts on campus.

Kyla Christie Hambali

Presented by Mary Pinard


Global Student Leadership Award

Presented to a graduating senior who has fostered a climate of understanding and respect between student groups on campus in a true example of a global student leader.

Khanh-Linh Ha

Presented by Lorien Romito


Arts and Humanities Award

Presented to a senior who has excelled in Arts and Humanities courses. The student must have completed four courses to be eligible.

Shira Berkin

Presented by Stephen Spiess


Bertrand R. Canfield Marketing Award

Presented to an outstanding senior Marketing student. The student must have completed a minimum of four courses to be eligible.

Amanda Santorelli

Presented by Mike McGuirk


The Carolyn Hotchkiss and Richard P. Mandel Law Award

Presented to the senior who has completed three or more law electives and has demonstrated academic excellence in law.

Grace Smith

Presented by Cheryl Kirschner


Clinton A. Petersen Accounting Award

Presented to a senior with six or more Accounting courses who has the highest degree of knowledge in all phases of Accounting.

Victoria Z. Shen

Presented by Shay Blanchette


Earl K. Bowen Quantitative Methods Award

Presented to a senior having the highest cumulative average in their QTM courses.

Akoua Orsot

Presented by Rick Cleary


Economics Achievement Award

Presented to a senior who had taken 4 or more Economics courses and had outstanding scholarship, initiative, and resourcefulness, in the field of Economics.


Environmental Sustainability Award

Presented to a senior who has has excelled in courses within the Environmental Sustainability Concentration.

Victoria Z. Shen

Presented by Joanna Carey


History and Society Award

Presented to a senior who has excelled in History and Society courses. The student must have completed four courses to be eligible.

Nia Manjunath

Presented by Kandice Hauf


Information Systems Award

Presented to a senior having the highest cumulative average in four or more of their MIS courses.

Brandon Sung

Presented by Steven Gordon


Marketing Scholars Award

Presented to an outstanding senior Marketing student. This award recognizes exceptional performance and achievement in the Marketing discipline.

James Truslow

Presented by Krista Hill


Newton Natural Sciences & Technology Award

Presented to a senior who has the highest cumulative average in Science electives.

Ellen McGrath

Presented by Julie De Zutter


Outstanding Student in Entrepreneurial Studies Award

Presented to a senior based on overall achievements in academic, entrepreneurial, and extracurricular pursuits which best exemplify a creative and enterprising spirit and high personal standards of integrity.

Leyla Unat

Presented by Alisa Jno-Charles


Rudolph A. Johnson Management Award

Presented to a graduating senior who will have taken at least seven courses in management and attains the highest cumulative average in at least six courses in that discipline.

Alexia Ritter

Presented by Peter Cohan


Technology, Operations Management Award

Presented to a senior who has one of the top cumulative average in their Operations and Information Management (OIM) courses (3 or more). This award is based on the number of OIM courses taken, the OIM GPA and overall OIM faculty evaluations.

Abigail vanLuling

Presented by Brad Johnson


The Wall Street Journal Finance Award

Presented to a senior who will have taken at least four or more Finance courses and has completed the most distinguished academic record in the field of Finance.

Corey O’Neill

Presented by Kathleen Hevert


Wallace P. Mors Finance Award

Presented to a senior for outstanding performance in Finance and division activities.

Tyson Corner

Presented by Ryan Davies


Student Athlete of the Class

Presented to the senior student-athlete with the highest GPA in the graduating class.

Amanda Karch

Presented by Russell Brennan


Michael J. Conlon Spirit Award

Presented to a graduating senior who best demonstrates some of the qualities which Michael embodied: leadership, integrity, loyalty, academic excellence, and, most importantly, a willingness to find the time to care for and support others.

Tyler DeGeorge

Presented by Samantha Hardan


George Macy Wheeler Award

Presented to a graduating senior who best exemplifies the qualities of naturalness, friendliness, sincerity, persistence and loyalty.

Shalom Mensah

Presented by Laurie Krigman


Carroll W. Ford Scholarship Award (Valedictorian)

Presented to the graduating senior who has the highest GPA in the class.

Tyson Corner

Presented by Wendy Murphy


Roger W. Babson Award (3.5 GPA and Above)

This award is presented to the graduating senior who has excelled in scholarship, co-curricular activities and leadership.

Tyson Corner

Presented by Rob Major

Previous Years

Student Contribution Awards

Leo Loyola
Christine Coyne
Caroline Winicki
Allyson Kummins
Dario C. Guerrero Jr.
Susanna D’Souza
Natalia Castellanos Molina
Cassidy Witten

Arts and Humanities Award

Elizabeth D’Agostino

Bertrand R. Canfield Marketing Award

Silvia Vacirca

The Carolyn Hotchkiss and Richard P. Mandel Law Award

Julia Ferrara

Clinton A. Petersen Accounting Award

Reed Wilson

Earl K. Bowen Quantitative Methods Award

Naibo Hu

Economics Achievement Award

Ashish Tejpal

Environmental Sustainability Award

Julian Brandmaier

History and Society Award

Maria Chang

Information Systems Award

Alvorado Stoddard II

Newton Natural Sciences & Technology Award

Paige Montana

Outstanding Student in Entrepreneurial Studies Award

Chiara Simonius

Rudolph A. Johnson Management Award

Alexandra Guillot

Technology, Operations, and Information Management Award

Cassandra Quintiliano

The Wall Street Journal Finance Award

Yifan Wang

Wallace P. Mors Finance Award

Anay Gawande

Creative Arts Award

Blake Samper

Global Student Leadership Award

Britney Aguayo

Student Athlete of the Class

Matthew Pattyson

Michael J. Conlon Spirit Award

Rohan Ahuja

George Macy Wheeler Award

Duruo Murray

Carroll W. Ford Scholarship Award (Valedictorian)

Weiqi Li

Roger W. Babson Award (3.5 GPA and Above)

Daniel O’Hanlon

Student Contribution Awards

Tara Masjedi
Isabelle Tabak
Alexa Maetta
Emily Woodward
Devyn Wilson
Maeve Sullivan
Daniel Rodgers
Joseph Nash

Arts and Humanities Award

Feng Qi Guo

Bertrand R. Canfield Marketing Award

Haley Pesce

The Carolyn Hotchkiss and Richard P. Mandel Law Award

Hannah Perez

Clinton A. Petersen Accounting Award

Erik Blanco

Earl K. Bowen Quantitative Methods Award

Xiaocai Lin

Economics Achievement Award

Rares Surugiu

Environmental Sustainability Award

Emma MacPhail

History and Society Award

Jaylen Craft

Information Systems Award

Jiashu Zhang

Newton Natural Sciences & Technology Award

Brooke Stock

Outstanding Student in Entrepreneurial Studies Award

Yulin Chen

Rudolph A. Johnson Management Award

Julia Taormina

Technology, Operations, and Information Management Award

Taline Karozichian

The Wall Street Journal Finance Award

James Cheng

Wallace P. Mors Finance Award

Ruchika Raju

Creative Arts Award

Joanne Grommesh

Global Student Leadership Award

Daniel Gasperowicz

Student Athlete of the Class

MacIntyre Henderson

Michael J. Conlon Spirit Award

Isaac Darwiche

George Macy Wheeler Award

Sienzhi Kouemo

Carroll W. Ford Scholarship Award (Valedictorian)

Rayan Goyal

Roger W. Babson Award (3.5 GPA and Above)

Michelle Buslov

Tributes to the Class of 2020

Ralph Haddad: Rise Up
Students Against Gravity